Historia Łodzi

Cerkiew św. Aleksandra Newskiego ma niezwykłą historię. To dar od cara Aleksandra II

2025-05-23 7:32

W cieniu okazałych, łódzkich kamienic stoi skromna, a zarazem majestatyczna cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Nie tak znana jak wielkie rezydencje fabrykantów, ale dla wtajemniczonych to architektoniczna perełka, którą zaprojektował Hilary Majewski.

Niezwykła historia cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

Choć Łódź nie kojarzy się powszechnie z religią prawosławną, to w samym sercu miasta znajdują się dwie cerkwie, które przypominają o wielokulturowych tradycjach. Jedna z nich – majestatyczna cerkiew św. Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego – to nie tylko miejsce kultu, ale również jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie.

Prawosławie w Łodzi

Obecność prawosławia w Łodzi sięga czasów, gdy miasto znajdowało się pod zaborem rosyjskim. W drugiej połowie XIX wieku Łódź dynamicznie się rozwijała, przyciągając robotników, kupców i urzędników nie tylko z Królestwa Polskiego, ale także z głębi Imperium Rosyjskiego. Wraz z nimi do miasta przybywali wierni Kościoła prawosławnego – zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy czy Białorusini.

- Liczba mieszkańców wyznania prawosławnego Łodzi począwszy od 1850 roku sukcesywnie zwiększała się, w 1877 roku powstał projekt wybudowania odpowiedniej świątyni, która mogłaby sprostać potrzebom religijnym - mówi ksiądz Eugeniusz Fiedorczuk, proboszcz Katedralnej Parafii Prawosławnej pod wezwaniem świętego Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Pomysł zrodził się w kręgach lokalnych elit – wspierały go nie tylko władze rosyjskie, ale i najwięksi fabrykanci. Karl Wilhelm Scheibler, Juliusz Heinzel, Ludwik Grohman, Edward Herbst, Izrael Poznański.

- W latach 1880-1884 utworzony został komitet składający się z łódzkich fabrykantów, którzy zgodzili się finansować budowę pierwszej prawosławnej łódzkiej cerkwi – dodaje ksiądz Eugeniusz Fiedorczuk. Świątynia została wzniesiona z inicjatywy łódzkiego gubernatora Iwana Iwanowicza Kornilowa, jako dar od cara Aleksandra II dla coraz liczniejszej prawosławnej społeczności i szybka stała się jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych Łodzi.

Łódź Radio ESKA Google News

Cerkiew św. Aleksandra Newskiego to eklektyczna perełka

Projekt cerkwi wyszedł spod ręki Hilarego Majewskiego, naczelnego architekta miasta. Styl budowli nawiązuje do rosyjskiego klasycyzmu i architektury bizantyjskiej. Dzieło Hilarego Majewskiego to eklektyczna perła. Z zewnątrz można podziwiać złocone kopuły i fasadę inspirowaną Bizancjum; wewnątrz misternie zdobiony ikonostas, sprowadzony z Petersburga.

Choć cerkiew była budowana dla urzędników Imperium Rosyjskiego, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku stała się duchowym domem dla prawosławnych łodzian, którzy zostali w mieście. 

Kościół katedralny od dwóch lat jest remontowany. Na ten czas prawosławne życie duchowe przeniesione zostało do Cerkwi pod wezwaniem Świętej Olgi, która powstała w latach 80. XX wieku. Została zbudowana głównie z myślą o rosnącej liczbie wiernych, którzy nie mieścili się już w świątyni przy Kilińskiego. Znajduje się ona w odległości kilkuset metrów od Katedralnej cerkwi św. Aleksandra, przy Piramowicza 12. Wyświęcono ją 16 października 1898 roku. Jest to jedyna w Polsce cerkiew prawosławna, na ścianach, której nie ma malowideł z wizerunkami świętych. Zamiast charakterystycznych dla prawosławia kopuł zaprojektowano pokryty malarstwem dywanowym płaski sufit. Historia tej świątyni wiąże się z powstaniem sierocińca dla prawosławnych dzieci, budowę, którego rozpoczęto w 1896 roku. Do dnia dzisiejszego istnieje przejście z ochronki do cerkwi oraz drzwi, którymi dzieci przychodziły na poranne i wieczorne modlitwy. Zbudowano je po to, by dzieci nie musiały wychodzić na zewnątrz.

- W odróżnieniu od katedry, Cerkiew Świętej Olgi budowana była ze składek wiernych. Cerkiew to nie tylko świątynia z kamienia, to żywy organizm, który tworzą ludzie, ich modlitwy, tradycja i obecność – mówi ksiądz Eugeniusz Fiedorczuk.

Prawosławna parafia w Łodzi liczy kilka tysięcy wiernych i prowadzi aktywną działalność duszpasterską i społeczną, otwierając się także na dialog międzyreligijny.

Cerkiew w Krzywczy